Çilek

Besin Değerleri – 100 gr. Miktar
Kalori 32 Kcal
Su 91%
Protein 0.7 g
Karbonhidrat 7.7 g
Şeker 4.9 g
Diyet Lifi 2.0 g
Yağ 0.3 g
Kalsiyum 16 mg
Potasyum 153 mg
Magnezyum 13 mg
Vitamin C 58.8 mg
Vitamin E 0.29 mg

C vitamini ve magnezyum açısından zengin olan çilek, aynı zamanda yüklü miktarda B9 ve potasyum içerir.

Güçlü bir antioksidan olan çileğin kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolünde önemşli yararları vardır.

Genellikle taze tüketilen çilek aynı zamanda çeşitli reçellerde, jelibonlarda, tatlılarda ve tatlandırıcılarda da kullanılır.

Verimli tarım arazileri ve çilek üretimiyle meşhur Aydın’da çeşitli sera teknolojileriyle çileğin farklı türleri en kaliteli standartlarda yetiştirilmektedir.

Bölgemizdeki uygun iklim koşulları en kaliteli çileklerin istenilen formlarda yetiştirilmesine imkan sağlamaktadır.

Bölgemizin çilekleri başta Rusya Federasyonu ve Avrupa’ya yüksek hacimlerde ihraç edilmektedir. Bu bölgelere gerçekleşen ihracatlar +2 derecede stabil şekilde frigofrik tırlarla gerçekleşmektedir. Yol boyunca tırın içindeki sıcaklık, nem ve gps verileri takip cihazlarıyla anlık olarak izlenebilmektedir.

Çilekler +2 derecedeki tırlara yüklenmeden önce şoklama odasına alınır ve çileklerin yalnız yüzey değil özellikle de çekirdek sıcaklıkları dahil hızlı soğutma cihazlarıyla seri şekilde +2 dereceye getirilir. çilekler buradan tıra yüklenecekleri zamana kadar bekleme odalarında +2 derecede muhafaza edilir.

Rusya ve Avrupa pazarlarımızın yanında istendiği taktirde çileklerimizi uçak kargo ile de istenilen ülkeye soğuk zincirde yollama kabiliyetine sahibiz. Ürün hakkında yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olduğumuz için çileğin ısı değişimine karşı hassasiyetinin son derece farkındayız. Gerek tesisten havaalanına, gerekse de hava nakliye sırasında sürecin başından sonuna minimum ısı değişimiyle gerçekleşmesi için azami özeni göstermekteyiz.

Bölgemizde başta Rubigem, Fortuna ve Sabrina olmak üzere farklı çeşitler fresh ve frigo fidelerle yetiştirilmektedir.

Farklı çeşitlerdeki çileklerimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre ve nakliye süresi, pazar algısı ve ürünlerin satılacağı koşulları göz önünde bulundurarak hazırlıyorlıyoruz.

Şubat ile Temmuz aylarını kapsayan
hasat dönemi.

Şoklama ve soğuk hava depolarını bünyesinde barındıran modern tesisler.