Taze Siyah İncir

Besin değerleri – 100 gr. Miktar
Enerji – Kcal 74
Protein – g 0,8
Yağ – g 0,3
Karbohidrat – g 19,2

Yıl boyunca kuru incire ulaşabiliyoruz fakat kuru incir hiçbir zaman taze incirin tat ve dokusunun yerini tutamaz. İncirin faydaları saymakla bitmiyor. İncir antioksidan ve minareler bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle rafine şeker tüketmekten kaçınan, sağlığına dikkat eden birçok insanın da şeker ihtiyacını sağlıklı yoldan gidermektedir. İncirin tadı çok güzel bunun yanında içeriğinde de çok faydalı besin değerleri bulundurmakta. Örneğin; Sodyum, Potasyum ve Magnezyum açısından çok zengindir ve yüksek miktarda C vitamini barındırır. İncir çok az yağ içerir aynı zamanda kalp ve damar dostu olarak bilinmektedir.

İncir kan basıncıdın düşürülmesine yardımcı olur.

İncir kilo vermenin tatlı yoludur.

Menopoz sonrası oluşabilecek göğüs kanseri riskinin azalmasına yardımcı olur.

İncir yapraklarının insülin düşürücü etkisi vardır.

İncir denilince sadece ülkemizde değil, tüm Dünya’da akla Aydın gelir. Dünya incir üretiminin yaklaşık %60’ını Türkiye karşılamakta, ülkemizdeki üretimin %70′, de Aydın’da yapılmaktadır.

Bölgemizde hem sarı hem de siyah incir yetişmektedir. Sarı incir çeşitleri taze formda uzak bölgelere sevkedilemedikleri için taze olarak Aydın ve çevresinde tüketilmekte, büyük ölçüde de kurutulmaktadır. Siyah incir ise koparıldıktan sonra uzun süre tazeliğini koruyabilmesi sebebiyle taze olarak ihraç edilebilmektedir.

Bölgemiz taze siyah incirleri coğrafi olarak uygun olan Rusya ve Avrupa ülkelerine frigofrik tırlarla gönderilebilmekle birlikte Uzak ve Orta Doğu ülkelerine de uçak kargo ile talebe göre çeşitli ambalaj seçenekleriyle gönderilmektedir. İncirlerimiz ihraç edileceği ülke için gerek nakliye süreci gerek pazar algısı, gereksese teslimat ülkesinde satılacağı koşullar göz önünde bulundurularak farklı erişkinlik seviyelerinde ve paketlemelerde hazırlanır. Tam ermeden yeşilli olarak toplanan incirler yolda kararmakta ve teslim yerine en uygun formda ulaşmaktadır.

Ülkemizde incir hasadı ilk olarak Temmuz ayında Aydın’da başlamakta, yaklaşık 1 ay sonra da Bursa’da siyah incir hasadı başlamakta ve hasat zamanı Ekim ayında son bulmaktadır.